Podívejte se na několik komentovaných obrázků. Dozvíte se, jaké jsou možnosti ubytování a jak organizovat safari. Jsou to naše tipy na dobrou kvalitu, rozumné ceny a prima zážitky. Přesto, že se jedná o autentické případy, které osobně známe, prezentujeme je jako obecné příklady.

chatka 1Ukázka jednoduše vybavené chatky - jedná se o typ ubytování častý v odlehlejších lokalitách. Povlečené postele, vybavená kuchyňka, venkovní gril, sociální zařízení. Někde není vůbec zavedena elektřina, ale o to romantičtější je pak světlo hořících petrolejových lamp. Mohou to být samostatné objekty nebo více chat ve skupině.


chatka 2Objekty v luxusních lodgích jsou často stavěny v „africkém“ stylu. Poskytují maximální pohodlí a soukromí. Některé nabízí možnost vlastního vaření, u jiných se počítá se stravováním v restauraci (cena často bývá jako balíček ubytování včetně stravy).


chatka 3Příklad ubytování v luxusní lodgi – objekt pro více osob. Většinou jsou ceny kalkulovány za objekt a cestuje-li nás více, pak je možné se zde dostat na dostatečně rozumné ceny.


chatka 4Společné prostory v lodgích bývají vybaveny jednoduchým barem s obsluhou nebo místem (picnic area) pro příjemné posezení a grilování (stravování) z vlastních zásob.


chatka 5Grilování a táborové ohně jsou na jihu Afriky národní vášní. Většina objektů, včetně kempovacího místa, má svůj vlastní gril a ohniště.


chatka 6Kromě toho bývá zvykem, že v lodgi či kempu je možné (pokud chcete) každý večer sdílet své dojmy s ostatními cestovateli u společného táboráku či relaxovat a rozjímat v prostorném a pohodlně vybaveném altánu.


chatka 7Ubytování je běžně stavěno z přírodních materiálů jako jsou rákos, dřevo, bambus či kámen. To v podmínkách Afriky nejen vypadá úžasně romanticky, ale umožňuje to uvnitř zachovat příjemné klima. Určitě oceníte jak příjemný chládek, tak jedinečnou atmosféru afrických interiérů.


kempování 1Kemp je vždy složený z několika kempovacích míst, většinou dostatečně vzdálených od sebe a nabízejících dostatek soukromí. Mají vlastní ohniště, zděný či kovový gril, někdy jsou včetně kohoutku s vodou, přívodu elektřiny k nabíjení přístrojů a elektrického osvětlení.

K dispozici jsou společná sociální zařízení, s teplou vodou na solární ohřev nebo na tzv. donkie bojler. Někdy je toaleta a sprcha vlastní ke kempovacímu místu.


kempování 2Menší zvěř, jako např. antilopy nebo ptáci, jsou příjemným návštěvníkem v kempu. Horší to může být s přítomností slona. Toho lákají vaše zásoby ovoce a zejména citrusy. Některé kempy (hlavně v JAR) jsou oplocené, takže „chobotnatce“ nepustí dovnitř.


safari organizované 1Národním parkem organizovaná ranní či večerní safari projížďka v doprovodu místního rangera je šancí, že uvidíte zvěř trochu jinak. Místní rangeři znají svou lokalitu často velmi dobře a aktuální pohyb zvěře si sdělují vysílačkou. Rozdíl je také v tom, že sedíte výrazně výše než v jakémkoliv osobním autě a to nabízí unikátní výhled na fotografované scény.


safari organizované 2Také malé lodge a farmy nabízejí možnost safari projížďky v jejich otevřeném autě. Toho využívají často solo návštěvníci, kteří se mezi parky či farmami dopravují silničním autem z půjčovny. Silniční auta díky své malé výšce neposkytují dobré podmínky pro pozorování zvěře. Navíc většina národních parků silničním autům vjezd ani neumožňuje nebo vás zde pustí jen na asfaltové cesty. Pro safari mimo zpevněné cesty je totiž vždy potřeba opravdové terénní vozidlo jako jsou Landrover či Toyota. Pozor v půjčovnách osobních aut: SUV, přestože je označené jako 4x4 nestačí!


safari organizované 3Kvalita parkem organizovaného safari je dána hlavně úrovní rangerů, která je různorodá. Za vyjížďku s rangerem zaplatíte parku na místě vždy extra poplatek. Na našich safari expedicích využíváme terénních Land Roverů a tak tyto vyjížďky nevyužíváme, s výjimkou speciálního nočního safari, které parky umožňují jen s jejich auty (a rangery).


safari vlastní 1Pozorování divoké zvěře z vlastního auta je běžné a povolené ve většině rezervací a parků. Pro kvalitní fotografii si často potřebujete na ten správný záběr počkat nebo se správně umístit. Zde je vlastní auto naprosto nutné. V porovnání s rangerem parku bude scout Safra-go respektovat jen vaše přání a získáte tak vhodné podmínky pro vytvoření ideální kompozice fotografie.


safari vlastní 2Zprvu se může zdát, že požadavek pohybovat se pouze po určitých komunikacích vám neumožní být v kontaktu se zvěří. Po pár kilometrech ale zjistíte, že se někdy ke zvěři přiblížíte více, než byste chtěli.


Kontakt

Práčská 113 , Praha 10,
+420 602 135 277
info@safra-go.cz

DOSTÁVÁTE NAŠE AKTUALITY?